top of page
Sayfabasi

Biyografi

Fatih Gümüşgöz, İzmit doğumludur. 2023 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Dramatik Yazarlık bölümünden mezun olmuştur.

Farklı disiplinlerle kendisini besleyen sanatçı, Arpist Verda Ferah'tan aldığı derslerle hikâye anlatıcılığına adım atmıştır. Aynı zamanda havada akrobasi ile uğraşmaktadır. İzmit'te kurduğu Buta Tiyatro’nun genel sanat yönetmenliğini yürüten Gümüşgöz, bunun yanı sıra yazarlık atölyeleri de düzenlemektedir.

 

Farklı konularda eserler veren Gümüşgöz’ün birçok oyunu Devlet Tiyatroları repertuarında yer almaktadır.

Ödülleri:​

  • Beyitlerdeki Suretler - 2024 Mevlana Oyun Yazma Yarışması 1.lik Ödülü

  • Geyik Prens (Siyah Kalem) - 2023 Erhan Gökgücü Oyun Yazarlığı Yarışması Büyük Ödülü

  • Caravaggio - 2022 Erhan Gökgücü Oyun Yazarlığı Yarışması Büyük Ödülü

  • Wittgenstein'ın Sineği - 2020 Suat Taşer Kısa Oyun Yarışması

Biyografi

Tiyatro Oyunları

Tiyatro Oyunları

Ali Ertekin'i Kim Öldürdü

Tür: Dram

Bölüm: İki Perde

Oyun Konusu

2018 yılında Kocaeli Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümünde, sahneleme ödevi kapsamında seyirci karşısına çıkan oyun, Sanatçının yeni eserlerinin bir önsemesi niteliğindedir. Karakter öykülerine farklı bakış açısıyla tanınan yazar, Sabahattin Ali cinayetine yeni bir yönden yaklaşır. Oyunda Sabahattin Ali kendi katilinin hikâyesini merak eder. Seyirci bir süre sonra kendisini yeni bir Sabahattin Ali hikâyesinin ortasında bulur. Bir katile Sabahattin Ali'nin öykülerinin büyüteci tutulur ve karşımıza bambaşka bir hikâye çıkar.

aliertekin

Alma'nın Besteleri

Tür: Dram

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 1 Kadın

Oyun Konusu

Alma Mahler, beste yaptığı günleri özlemektedir. Yolda yürürken yapamadığı besteleri duyumsar. Bir gün eline, geleceğini tekrar yazacağı bir fırsat ortaya çıkar.  Böylece Alma, Gustave Mahler'e gönderdiği mektupları tekrar yazar, geçmişteki duygu ve davranışlarını gözden geçirerek değiştirir ve yaşamını dönüştürür. Önce ressam olabileceğini görür, geleceği için tekrar tekrar geçmişine gider. Herkesin unuttuğu Camille'i savunur, birlikte sergi açarlar. En sonunda ise en büyük hayali gerçek olur.

almaninbesteleri

Beyitlerdeki Suretler

Tür: Dram

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 1 Kadın - 6 Erkek

Oyun Konusu

Gürcü Hatun, Mevlâna’nın yaşadığı yerden ayrılmak zorundadır. Hasretini gidermek için Kalüyan ve Aynüddevle'den Mevlâna’yı resmetmelerini ister. Mevlâna buna onay verir. O sıralarda en büyük eseri Mesnevi'yi yazmaktadır. Çelebi, Mevlâna’nın eserini kaydederken ressamlar da resmini çizmektedirler, Aynüddevle, Gürcü Hatun için Rumi'nin tasvirlerini çizerken, Kalüyan ise bir türlü istediği gibi çizimi bitirememektedir, Mevlâna da eserini yazamamaktadır. İkisi de bambaşka bir yolculuğa çıkarlar. Bir süre sonra sarayın nakkaşı Aynüddevle görevini yerine getirir fakat Mimar Kalüyan tek bir tasvir bile bitirememiştir. Mimar Kalüyan, Mevlâna’ya veda eder. Yıllar sonra tasviri bitirişine dair güzel bir mektup yollar. Kalüyan, Mevlâna’nın tasviri olarak en büyük eseri Gök Medreseyi inşa etmiştir. Böylece Mevlâna kendi tasvirinden içeriye adım atabilir.

Beyitlerdeki Suretler, "2024 Mevlâna Oyun Yazma Yarışması"nda 1. lik ödülüne layık görülmüştür. 

beyitler

Bir Sonraki Durak

Tür: Dram

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 2 Kadın - 3 Erkek

Oyun Konusu

Dünyaca ünlü pantomim sanatçısı Marcel Marceu, çocukları soykırım kampından kaçırarak kurtarılmış bölgeye götürmektedir. Bir gün bir Nazi askeri onları yakalayarak alıkoyar. Planı, sonraki durakta onları kampa geri göndermektir ama Marceu'nun gösterilerinden etkilenir ve onunla yakınlaşmaya başlarlar. Her durakta bir aksaklık olur, asker bir türlü rehinelerini teslim edemez. Kurtarılmış bölgeye gelmeden önce, son durakta yaşanan aksaklık ise askerin yeniden canlanan insani duygularından kaynaklanır.

birsonraki

Caravaggio

Tür: Dram

Bölüm: İki Perde

Oyuncu: 1 Kadın - 8 Erkek

Oyun Konusu

Caravaggio, biyografinin ötesinde, yaratıcılığın manifestosudur. Karakter, tuhaf bir varlığın gözünden bakar dünyaya: Pangor, Onun Aziz Matta'sı malul bir hayvana hizmet eden bir köylüdür. İsa'nın bakışları masum bir hayvanın gözünde saklıdır. Caravaggio, ötekinin kutsallığını vurgulayan sözlerle çizilmiş tabloların sergisidir.

Caravaggio, "2022 Erhan Gökgücü Oyun Yazarlığı Yarışması"nda büyük ödüle layık görülmüştür. Aynı zamanda Devlet Tiyatroları oyun arşivine girmeye de hak kazanmıştır.

caravaggio

Geyik Prens

Tür: Fantastik Dram

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 1 Kişi

Oyun Konusu

Geyik Prens (Siyah Kalem), Hakas destanlarından ilham alarak yaratılan Geyikler Diyarı'nda, gök katlarında, bazen de bir davulun ruhunda gezdirir bizi. Mitolojimizin kahramanlarına özgün kahramanların eklendiği, şiirsel bir anlatımın eşliğinde dile gelen bir destandır bu. Bu oyun yeryüzü merkezli yeni bir destanın ilk nüshasıdır.

Geyik Prens, "2023 Erhan Gökgücü Oyun Yazarlığı Yarışması"nda büyük ödüle layık görülmüştür. Aynı zamanda Devlet Tiyatroları oyun arşivine girmeye de hak kazanmıştır.

geyikprens

Küratör

Tür: Dram

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 1 Kadın - 1 Erkek

Oyun Konusu

Ressam Rojda, kendisini kariyerinin zirvesine taşıyacak bir sergi öncesinde çalışmalarını sonlandırır. Arkadaşı ve küratörü ise büyük bir fırsat teptiğini düşündüğü ressamı tekrar çalışmaya zorlar. Rojda ise ısrarla geçmişini ve geçmişte ona işkence eden karakterin hayatını merak eder çünkü yeteneğini ona borçludur. Küratörün ise tek isteği sergiyi gerçekleştirmektir. Bu kez işkence, izleyicilerin temsili olan Küratör tarafından ustaca yapılır. Rojda ise sergiyi gerçekleştirmeyerek yeni bir eser koyduğunu öne sürer, onun gözünde yeni işkenceci küratör ve sanat çevresidir.

kurator

Shakespeare Nesnesi

Tür: Fantastik Dram

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 1 Kişi

Oyun Konusu

Oyunun ana karakteri William Shakespeare'in büyük eseri Fırtına'daki Ariel'dir. Ariel, yalnızca bir oyun karakteri değil, William'ın ilham perisi olarak karşımıza çıkar. William'ın zihninde gezinmektedir. Bir gün o ölümsüz eserlerinin yaratılmasını sağlayan bir parçası ile karşılaşır. Ariel, ona Shakespeare ismini verir. Herkesin sahne metninde farklı bir şekilde yorumlayabileceği bu nesne sayesinde bambaşka bir yolculuğa çıkarız.

shakespearenesnesi

Wittgenstein'ın Sineği

Tür: Absürd

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 1 Erkek

Oyun Konusu

Wittgenstein özel bir güce sahiptir, göğün renginin tanrısı olarak anılır. O, kendi halinde yaşamak ister. Tek dostu ise bir geyik sineğidir. Çünkü sinek öldüğünde renkleri kaybolur. Tıpkı bir felsefeci gibi... Wittgenstein'ın yaşadığı kasaba, onun yeteneği pazarlanarak bir anda büyür ve genişler. Ne yazık ki gizlice göğün rengi çalınıp öğütülür ve tüketilir. Doğa kurnazca katledilir. Wittgenstein ise bu suça gizlice alet edilir, yetisi ile bu katliamın üstü örtülür. Wittgenstein artık her şeyi fark ettiğinde tanrıdan şeytana dönüştürülür. Ve Wittgenstein şöyle der: “İnsanoğlu öldüğünde doğanın renkleri geri gelecektir.”

Wittgenstein'ın Sineği, "2020 Suat Taşer Kısa Oyun Yarışması"nda ödüle layık görülmüştür. 

wittgenstein
Kitapları

Kitapları

bottom of page