top of page

Biyografi

1986 yılında, Sivas’ın Şarkışla ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimimi Kayseri’de tamamladı. 2004 yılında Erciyes Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne girmeye hak kazandı. 2010 yılında üniversiteden mezun oldu. Üniversite eğitiminin devam ettiği süreçte, Erciyes Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren E.T.Ü.T. Sahne Sanatları isimli bir tiyatro topluluğu kurup, bu topluluk bünyesinde; Düş’kün, Sönmüş Yıldızların Ezgisi, İşkence Çorbası, İstiklal Yolu, Pir-i Debbağ, Deli Baba ve Kırık Haramiler isimli oyunları yazıp yönetti. Bunun yanı sıra, kimi sosyal yardım projelerinin tanıtım filmlerinde senaryo yazarlığı ve yönetmenlik yaptı. Ayrıca yazdığı kimi oyunlar amatör ve profesyonel topluluklar tarafından sahnelendi. Kimi öyküleri de dergilerde yayımlanıp okuma tiyatrosu olarak seslendirildi.

 

2021 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro/Dramatik Yazarlık bölümünden mezun oldu. Halen TCDD’de mühendis olarak çalışmaya devam etmekte.  

Ödülleri:

  • Etabli ile Mübadil - 2023 Diyarbakır Şehir Tiyatroları 3. Ulusal Türkçe-Kürtçe Oyun Yazma Yarışması

  • Holden’in Külkedileri - Devlet Tiyatroları Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadın Oyun Yarışması 

  • Son Tekme - 2020 Suat Taşer Kısa Oyun Yarışması 

  • Son İstasyon - 14. Aydın Üstüntaş Geleneksel Oyun Yazma Yarışması 

  • Mengene - 2020 Ulusal Tiyatro Sahne Eseri Yarışması 

Biyografi

Tiyatro Oyunları

Tiyatro Oyunları
Diss

DİSS

Tür: Dram

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 1 ya da 2 Erkek 

Oyun Konusu

Erkan, 1999 depreminde ailesini yitirmiş, amatör olarak beste ve şarkı yapan bir müzisyendir. Amatör şarkıcıların şarkılarına yer veren bir radyoya, çalınması için kendi şarkılarını da gönderir. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen şarkılarının çalınmaması üzerine radyonun DJ’i ile görüşmeye gider. DJ’nin üstten tavrı ve bekleyişin yarattığı öfkeyle DJ’i bağlayıp kendi şarkısını zorla da olsa çaldırmak için radyoya kilitler. Radyoda şarkısının çalınması onun için bir anlamda bastırdığı iç sesinin de dışavurumu olacaktır fakat DJ’nin yayın odasından kaçıp Erkan’ı oraya kilitlemesi, kendisinin de odanın dışında kilitli kalması, Erkan’ın katlandığı bunca zahmeti de baltalamıştır. Korkunun ve esaretin girdabına düşen Erkan, bundan kurtulmak için türlü yollar denese de başarılı olamaz. Onu odaya kilitleyen DJ’i de kapıyı açması için ikna edemez. Çıkışsızlığa eşlik eden ve onu o zamana değin susturan korkusunu alt etmek için de kendi şarkılarını canlı olarak söylediği ve “radyo tiyatrosu” formatında olduğunu iddia ettiği bir radyo programı yapmaya başlar. Her şarkıda duyulmak isteği daha da perçinlenir ve nihayetinde bunca zamandır içinde bastırdığı ve onu suskunluğa iten sebepleri dile döker.

 

DİSS; susmak, duyulmak, susturmak, anlatmak ve anlaşılmak odağında, gerçekleri perdeleyip şarkılarla anlatmayı yeğleyen bir müzisyenin, bastırdığı iç seslerindeki tüm perdeleri kaldırıp suskunluğunu bozmasına giden süreci konu alır. 

Etabli

Etabli ile Mübadil

Tür: Dram

Bölüm: İki Perde

Oyuncu: 1 Kadın - 9 Erkek

Oyun Konusu

1923 yılında Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan anlaşmayla Yunanistan’daki Türkler ile Türkiye’deki Rumların mübadelesine karar verilmiştir. Ege’deki bir tren istasyonunda atölye şefliği yapan Michalis, aslen Rum olsa da Türkiye’de doğup büyümüş ve gerek savaşta gösterdiği yararlılıklar gerekse o dönem vasıflı insan bulunmamasından dolayı geçici beyanname ile mübadeleden bir süreliğine muaf tutulmuştur. Mübadeleden kalıcı olarak muafiyet kazanabilmesi için de başvuruda bulunduğu İcra Vekilleri Heyeti’nin kararını beklemektedir. Bu esnada mübadeleye tabi tutularak Yunanistan’dan gönderilen ve Müslüman bir Türk olan Mümin, atölyede işe başlatılır. Mümin’in gelişi ile birlikte Michalis’in gönderileceği kaygısı artar. İcra Vekilleri Heyeti’nden çıkacak olan karar konusunda tereddüt yaşayan Michalis, kaygılarını paylaştığı diğer atölye çalışanları ve dostlarıyla beraber, hatları belirgin olmayan mübadele protokolünün gediklerini bulmaya çalışarak mübadelen kalıcı olarak muaf olmaya çabalar. Ana yurtları olarak bildikleri topraklardan koparılan ve kopmamaya çalışan bu iki karakterin kendilerinden bağımsız gelişen ve onlara dayatılan akıbetleri ise tutunmak ve aidiyet kazanmak gayesinde ve sorgusunda ortaklaşır.

Etabli ile Mübadil, Diyarbakır Şehir Tiyatroları tarafından düzenlenen “3. Ulusal Türkçe-Kürtçe Oyun Yazma Yarışması”nda ödüle layık görülmüştür.

Holden

Holden'in Külkedileri

Tür: Dram

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 1 Kadın - 1 Erkek

Oyun Konusu

Holden’in Külkedileri, her dönem farklı egemen unsurlarca tekerrür ettirilen baskı ve zorluklara karşı toplumsal yaşam içerisinde var olma mücadelesi veren kadınların sergiledikleri mücadeleyi, oyuncu olmak için mücadele veren bir kadın özelinde odağına alır. Tarihsel belleği temsil eden unutulmuş ve susturulmuş bir kuklanın, kukla olmamak ve susturulmamak için kendisiyle aynı mücadeleyi veren bir bedenle bütünleşip dile gelmesiyle geçmişin susturulmuş kadınlarının sesi günümüzde yankılanır. Bu ses ise hem hayal ettiği hayatı yaşamanın mücadelesini verirken susturulmuş kadınların sesi hem de bu mücadeleyi veren kadınların ilhamı olur.  

Holden'in Külkedileri, Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadın” konulu oyun yarışmasında 1. lik ödülüne layık görülmüştür.

Mengene

Mengene

Tür: Dram

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 1 Kadın - 3 Erkek

Oyun Konusu

Suriye İç Savaşının patlak vermesinden bir müddet sonra ülkelerinden ayrılmaya karar veren barış yanlısı Suriyeli Rashid ile karısı Aden, binbir güçlükle Suriye’den ayrılıp kaçak yollarla güneydoğu sınırından Türkiye’ye girerler ve girer girmez sınırın Türkiye tarafında, birliğini kaybetmiş asker Şamil ve onun tutukladığı kaçakçı Alikar ile karşılaşırlar. Bilmediği yerlerde olmanın ve cezalandırılacağının korkusunu taşıyan Şamil, Rashid ile Aden’i de tutuklar. Böylece korkunun cenderesinde savaş, barış, sınırlar, etnisite, yurtseverlik, özgürlük üzerinden bir çatışma başlar. Korkunun teskin edilmesiyle bu çatışma yerini kadim toprakların dingin uzlaşısına bırakır.

Mengene, Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen “2020 Ulusal Tiyatro Sahne Eseri Yarışması”nda ödüle layık görülmüştür.

sonistasyon

Son İstasyon

Tür: Komedi

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 6 Erkek

Oyun Konusu

Türkiye’nin doğusundaki son istasyon olan Akyaka İstasyonu’nda çalışanlar, radyodan, Ermenistan ile Azerbaycan ilişkilerinin bozulması sonucunda Türkiye’nin de taraf olmasıyla Akyaka Demiryolu sınırının kapatıldığını duyarlar. Yolda, Türkiye tarafından Ermenistan’a yolcu taşıyacak olan bir tren vardır ve Akyaka İstasyonu’na gelmek üzeredir. İstasyon çalışanları, sınırın kapatıldığı kendilerine henüz tebliğ edilmediğinden ne yapacaklarını bilemezler ve treni sınırın Ermenistan tarafına geçirip geçirmemekte tereddüt yaşarlar. İçinde bulundukları türlü imkansızlıklara rağmen haberi doğrulatmaya çalışırlar fakat başvurdukları her yerden eli boş dönerler. Aralamaya çalıştıkları bürokrasinin demir perdesini açmayı bir türlü başaramazlar ve bu ücra yerde yok sayılmış olmalarına rağmen varlıklarını hissettirmenin nafile çabasına girişirler.

 

Son İstasyon, “14. Aydın Üstüntaş Geleneksel Oyun Yazma Yarışması”nda “övgüye değer oyun” ödülüne layık görülmüştür.

Kitapları

Kitapları

Toplu Oyunlar-1 Holden'in Külkedileri Son İstasyon

TOPLU OYUNLAR - 1

Arka Kapak Yazısı

 

Holden'in Külkedileri:

Hayalini gerçekleştirmek için mücadele eden bir kadının, Afife Jale, Bedia Muvahhit, Kadriye Hanım gibi tarihimizin önemli kadın oyuncularıyla iç içe geçen hikâyesiyle, Devlet Tiyatrolarının “Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadın” oyun yazma yarışmasında Birincilik Ödülü alan bir oyun.

Son İstasyon:
Bir radyo anonsuyla çalıştıkları sınır kapısının kapandığını öğrenen memurların, bürokrasi raylarında kaderleri gibi yaklaşan treni ne yapacaklarını konusunda bir girdaba düşme hikâyesiyle 14. Aydın Üstüntaş Geleneksel Oyun Yazma Yarışması’nda ödül almış bir oyun.

Toplu Oyunlar - 2.png

TOPLU OYUNLAR - 2

Arka Kapak Yazısı

 

Mengene:

Suriye İç Savaşı’ndan kaçıp Türkiye’ye sığınmaya çalışan Suriyeli bir çiftin, sınırın Türkiye tarafında birliğini kaybetmiş bir asker ve onun tutukladığı bir kaçakçıyla karşılaşması sonucunda, korkunun cenderesinde savaş, barış, sınırlar, etnisite, yurtseverlik, özgürlük üzerinden bir çatışma başlar. Tek perdelik bu oyun, “2020 Ulusal Tiyatro Sahne Eseri Yarışması”nda ödül almıştır.

Etabli ile Mübadil:

1923 yılında imzalanan Mübadele Anlaşması ile anayurtları olarak bildikleri topraklardan koparılan ve kopmamaya çalışan mübadele mağduru karakterlerin, dayatılan koşullarda tutunmak ve aidiyet kazanmak için gösterdikleri çabayı işliyor. Oyun, “3. Ulusal Türkçe-Kürtçe Oyun Yazma Yarışması”nda ödül almıştır.

Satın Almak İçin:

Sahne

Sahnelenme

bottom of page