top of page

Biyografi

1975 yılında, Ankara'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Çankırı Meslek Yüksekokulu ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu.

İlk oyunu “Yakın Işıkları” ile yazarlığa adım atan Aslantaş; Elvan Eker Dönüşüm Atölye Sahnesi’nde amatör tiyatro çalışmalarında bulundu. Bunun yanı sıra; Beliz Güçbilmez, Erhan Gökgücü, Sıtkı Tekmen, Mustafa Altıoklar ve Ezel Akay'ın atölyelerine katılarak senaryo ve tiyatro eğitimleri aldı.

Birçok oyunu Devlet Tiyatroları repertuarında yer almaktadır.

 

Ödülleri:

  • Yakup ve Oğulları - 17. Aydın Üstüntaş Geleneksel Oyun Yazma Yarışması 

  • Kelebekler Ölüyordu - 2020 Bilkent Üniversitesi (BİLT) Oyun Yazma Yarışması

  • Puff - 2017 Akademya Sanat Dergisi

Biyografi

Tiyatro Oyunları

Tiyatro Oyunları
benbircocuk

Ben Bir Çocuk İnsan

Tür: Çocuk Oyunu (13-15 yaş)

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 8-10 Çocuk

Oyun Konusu

Ben Bir Çocuk İnsan, ergenlik dönemi travmalarının altında yatan nedenlerin, çocukluk döneminde yaşanılan olaylardan kaynaklandığını farklı hikâyelerle ve çocukların gözünden ele almaktadır. 

Ben Bir Çocuk İnsan, Devlet Tiyatroları oyun arşivine girmeye de hak kazanmıştır.

birmakbule

Bir Makbule Kabare

Tür: Komedi

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 1 Kadın - 1 Erkek

Oyun Konusu

Varyete akşamında neşeyle şovuna başlayan kadın, seyirciyle tatlı tatlı dalaşırken işi ileriye götürür ve kendisini taşlayan adamı partner seçip o hikâye senin bu hikâye benim gezer dururlar. Bolca şarkı eşliğinde…​

eksibir

Eksibir Aşk

Tür: Komedi

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 2 Kadın - 2 Erkek

Oyun Konusu

Eksibir Aşk, yaşadığı aşk acısından ötürü kendini bodrum kattaki evine hapsedip hayattan soyutlanan bir kadının, zaman içerisinde zaaflarıyla yüzleşip zayıflıklarından sıyrılmasını ve direnç göstererek yeniden hayata tutunmasını konu alır. 

hasreti

Hasret-i Zaman

Tür: Dram

Bölüm: İki Perde

Oyuncu: 8 Kadın - 6 Erkek

Oyun Konusu

Ailelerin engellemeleri yüzünden aşık olduğu adamla kavuşamayan bir kadının hüzünlü aşk hikayesini konu edinen oyun, kadının ebeveynleri, çocukları ve torunları üzerinden bir anlamda farklı kuşakların da portresini çizmekte ve birbirleriyle kıyasını yapmaktadır.

Hasret-i Zaman, Devlet Tiyatroları oyun arşivine girmeye de hak kazanmıştır.

hayatinin

Hayati'nin Çarkı

Tür: Komedi

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 2 Kadın - 2 Erkek

Oyun Konusu

Nispeten kalburüstü bir semtteki ufak bir markette geçen oyunda, o semtte işi dolayısıyla mecburen bulunan şans oyunları bağımlısı Hayati ile patronu ve semtin diğer “seçkin sakinlerinin” değer yargıları, hataları ve bunlara karşı takınılan tutumlar, sosyal statünün sağladığı avantajlar ve dezavantajlar üzerinden işlenir.

kelebekler

Kelebekler Ölüyordu

Tür: Dram

Bölüm: İki Perde

Oyuncu: 1 Kadın - 5 Erkek

Oyun Konusu

"Mustafa Aslantaş sert bir dünyanın içinde, düşlerini ve yüreklerini katılaştırmadan muhafaza etmeyi başaran insanların öyküsünü, onların kelebek kanadı inceliğindeki umutlarını etkin bir Ankara atmosferine yerleştirdiği oyunu “Kelebekler Ölüyordu” ile ulaştırıyor seyirciye. Son yıllarda tiyatro yazarlığımızda giderek azalan imgelerden gücünü alan oyun, bu yanıyla hem göze hem de kulağa birbirini bütünleyerek hitap edecek bir başarıyla kalem alınmış. Sahneye koyucuya plastik unsurlarla süsleyeceği, etkili dış aksiyon olanakları sunarken oyunculara da iç aksiyon hünerlerini sergileme imkanı veriyor. Sanayide bir kauçuk ustasının dükkanında geçen oyunda, mekan ve zamanın umutsuzluğun pençesindeki insanları giderek nasıl bir girdaba sürüklediği, gelecek umudu ellerinden alındığında içinde yaşadıkları ortamın onları nasıl yuttuğu, naif bir gerçekçilikle, sisteme kafa tutmadan sunulan zarif bir eleştiriyle gözler önüne seriliyor. Emeklilik hayallerini sürekli ertelemek zorunda kalan Davut Usta’nın dramı, onunla kader ortaklığı eden karısı Gül’ü, uçarı kalfası Serdar’ı ve genç çırağı Ufuk’u da aynı girdabın çemberlerinde sınar. Her birisi dükkanın değişmez konukları gece kelebekleri gibi, o girdabın çemberlerinde döne döne aynı sona sürüklenmeye mahkumdur adeta. Çemberi kırmak, yolun sonundaki ışığa ulaşmak ise ancak bedel ödeyerek mümkün olacaktır."

 

Füsun Ataman / Dramaturg-Akademisyen

shakespeare

Shakespeare Beni Sevmez

Tür: Komedi

Bölüm: İki Perde

Oyuncu: 2 Kadın - 2 Erkek

Oyun Konusu

"Köşeyi dönme hikâyelerini, şöhret olma hayallerini, çarkı felek zamanlarını, evden kaçanları, vuran piyangoları, şansın çaldığı kapıları zorlayan insanları sever filmler ve romanlar...

Bir ailenin şöhretle sınanmasının hikâyesidir bu oyun, çekirdek ailenin düzene çekirdek olmasının, kabuğunun içten patlamasının komiğini yansıtır. Dejenerenin kıyılarına vururken hayallerin dalgası, bir aile, bağlarını şöhret için ne kadar feda edebilir? Günlük rutinin griliğinde sıkışan “küçük insanların hikâyesi” diye sınıflandırılan bir terminolojide, ailenin babası Zekeriya, içinden Casablanca filmi geçen bir hayalin kuyruğuna; ailenin annesi Hanife, koltuk takımının hayaline tutunmuştur. Ailenin çocuğu Batuhan, bir video çekilip internet üzerinden yüklenen şöhret yarışmasının haberini vermesiyle, yaşadıkları kasabalarının dışına, büyükşehre çıkma ve sınıf atlama rüyaları görürler. Video için oyunlardan bir sahne ararken Shakespeare’ın Hamlet oyunundan bir monoloğu çekerler. Hayatın gerçekleri ise her rüyada olduğu gibi “kötü karakteri” canlandırır. Müzikli oyun olarak da düşünülebilecek olan “Shakespeare Beni Sevmez” oyunu, aile değerlerinin düzenin içinde erimesini komedi tonlamasıyla ele alır. 

Hayallerinin peşinde koşan kadınları, adamları, soytarıları, kadın kılığındaki erkekleri, erkek kılığındaki kadınları, kendi dünyalarının katillerini sever Şekspir baba, belki bu yurdum ailesini de sever Şekspir baba…"

 

Ali Cüneyd Kılcıoğlu / Oyun Yazarı

tekyakanin

Tek Yakanın Öyküsü

Tür: Dram

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 1 Erkek

Oyun Konusu

Tek Yakanın Öyküsü, farklı kültürel kimliklere sahip insanların, yaşadıkları badirelerden sonra savruluşlarını ve yeni bir yaşam kurma mücadelelerini konu alır. Aynı mücadeleyi veren insanlar, kesişen hayatlarında birbirlerinin verdikleri mücadeleden habersizdirler. Herkes sırlarla dolu bir geçmişin yükünü sırtında taşır ve geçmişin sırları, oyun boyunca açıklığa kavuşturuldukça bugünde yapılan eylemlerin de sebebi anlaşılır.

Tek Yakanın Öyküsü, Devlet Tiyatroları oyun arşivine girmeye de hak kazanmıştır.

*****

"Son dönem oyun yazarlarımızdan Mustafa Aslantaş, tek kişilik yeni oyunu “Tek Yakanın Öyküsü”yle çağdaş tiyatro evrenimize ucu yanık bir mektup yolluyor adeta! Oyun, lirik anlatımı ve kurduğu özgün öykü diliyle bir sahne metni olmaktan da uzaklaşmıyor asla. Özellikle günümüz tiyatrosunun çağdaş yorumlarıyla sahnede uçarı ama derin anlamlarla çevrelenebilecek şekilde özgür ve çağcıl bir alan da bırakıyor yönetmenine. Tek Yakanın Öyküsü, anlamlı bir yalnızlığın ve suskunluğun öyküsü. Her sahne ayrı bir yalnızın derdiyle içeri doğru kapanıyor; anlatılar büyülü, masalsı ve yalın. Geçmişi özlemle ve kalp kırıklıklarıyla dolu birilerinin, yani aynı zamanda hepimizin hikâyesi bu! Yoksa sahnede yıkanmakta olan beyaz bir gömlek neden umurumuzda olsun ki? Evet, karşımızda olanca yalnızlığıyla, yalnız seyircisini bekleyen bir oyun var. Beklerken içe açılan, açıldıkça da yepyeni öyküler doğurmaya muktedir bir oyun! Yolu açık olsun!"

Cenk Türkkanı / Oyun Yazarı

yakupve

Yakup ve Oğulları

Tür: Dram

Bölüm: İki Perde

Oyuncu: 6 Kadın - 9 Erkek - 10 Yan Rol

Oyun Konusu

"Yakup ve Oğulları, yerelden aldığı malzemesini, kader-sömürü-insanın mayası gibi evrensel malzemeyle harmanlayan, iç güveysi olma hâlinin lanete dönüşünü bir aile üzerinden anlatan, geleneksel motiflerle örülü, ödüllü bir oyun. Kader çemberinin içinde hapsolmuş, yoksulluğun bir yangın misali çepeçevre sardığı bir köyde, töreler lanete dönüşmüştür." (Ali Cüneyd Kılcıoğlu / Oyun Yazarı)

İki perdelik oyun, “17. Aydın Üstüntaş Geleneksel Oyun Yazma Yarışması”nda “övgüye değer oyun” ödülüne layık görülmüştür.

yildizsessizligi

Yıldız Sessizliğinde

Tür: Dram

Bölüm: Tek Perde

Oyuncu: 3 Kadın - 2 Erkek

Oyun Konusu

Kadın-erkek ilişkilerinde aşk ve bencilliğin sorgulandığı oyun, emeklilik yaşantısında aile bireylerinin evlilik ilişkilerindeki sorunları odağına almaktadır. 

Yıldız Sessizliğinde, Devlet Tiyatroları oyun arşivine girmeye de hak kazanmıştır.

Kitapları

Kitapları

Yakup ve Ogulları - Mitos.jpg

TOPLU OYUNLAR - 1

Arka Kapak Yazısı

 

Yakup ve Oğulları:

Yakup ve Oğulları, yerelden aldığı malzemesini, kader-sömürü-insanın mayası gibi evrensel malzemeyle harmanlayan, iç güveysi olma hâlinin lanete dönüşünü bir aile üzerinden anlatan, geleneksel motiflerle örülü, ödüllü bir oyun. Kader çemberinin içinde hapsolmuş, yoksulluğun bir yangın misali çepeçevre sardığı bir köyde, töreler lanete dönüşmüştür.
 

Pufff:

Kısa oyun formatında yazılmış, ödüllü bir oyun. İki olgun ve iki genç insan üzerinden, bir hayatı sorgulama öyküsü.

Satın Almak İçin:

Tiyatro Oyunları - 2 2.jpg

TİYATRO OYUNLARI - 2

Arka Kapak Yazısı

 

Tek Yakanın Öyküsü:
Çağdaş tiyatro evrenimize ucu yanık bir mektup adeta! Oyun, lirik anlatımı ve kurduğu özgün öykü diliyle bir sahne metni olmaktan da uzaklaşmıyor asla. Tek Yakanın Öyküsü, anlamlı bir yalnızlığın ve suskunluğun öyküsü. Her sahne ayrı bir yalnızın derdiyle içeri doğru kapanıyor; anlatılar büyülü, masalsı ve yalın...

Cenk TÜRKKANI / Oyun Yazarı 

Kelebekler Ölüyordu:
Mustafa Aslantaş sert bir dünyanın içinde, düşlerini ve yüreklerini katılaştırmadan muhafaza etmeyi başaran insanların öyküsünü, onların kelebek kanadı inceliğindeki umutlarını etkili bir Ankara atmosferine yerleştirdiği oyunu “Kelebekler Ölüyordu” ile ulaştırıyor seyirciye. Son yıllarda tiyatro yazarlığımızda giderek azalan imgelerden gücünü alan oyun, bu yanıyla hem göze, hem de kulağa birbirini bütünleyerek hitap edecek bir başarıyla kalem alınmış.

Füsun ATAMAN / Dramaturg, Akademisyen

Shakespeare Beni Sevmez:
Köşeyi dönme hikâyelerini, şöhret olma hayallerini, çarkı felek zamanlarını, evden kaçanları, vuran piyangoları, şansın çaldığı kapıları zorlayan insanları sever filmler ve romanlar. Bir ailenin şöhretle sınanmasının hikâyesidir bu oyun, çekirdek ailenin düzene çekirdek olmasının, kabuğunun içten patlamasının komiğini yansıtır.

Ali Cüneyd KILCIOĞLU / Oyun Yazarı 

Eksibir Aşk:
İkinci Kadın'ın gözünden (-) eksi bir aşk hikayesi…

Satın Almak İçin:

Sahne

Sahnelenme

bottom of page