top of page
Biyografi

Biyografi

1978 yılında, Balıkesir’de dünyaya geldi. 2002 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2013 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. İnşaat, enerji ve yenilenebilir enerji sektörlerinde yöneticilik yaptı.

 

Üniversite yıllarında …Sızlık adlı edebiyat dergisinin yayın kurulunda görev aldı. Enis Batur’un da yer aldığı kırk üç ayrı yazarla birlikte Giorgio Manganelli’nin Centuria kitabındaki her bir öykü için yazılmış öykü derlemelerinden oluşan bir kitapta yazar olarak yer aldı. Öyküleri, çeşitli öykü dergilerinde yayımlandı.

 

Farklı türlerde eserler veren Sakarya, bununla birlikte performans odaklı tiyatro üzerine araştırmalar yapmaktadır.

Ödülleri:

  • Gün Doğumu Gibi - 2023 Erhan Gökgücü Tiyatro Oyun Yazarlığı Yarışması

Tiyatro Oyunları

Tiyatro Oyunları
bakiyibeklerken

Baki'yi Beklerken

Tür: Absürd

Bölüm: İki Perde

Oyuncu: 5 Erkek

Oyun Konusu

Baki ve iş arkadaşları öldükten sonra kendilerini hep beraber bir arafta bulurlar. Baki, yeniden hayata dönmek için bir yol aramaya koyulurken, iş arkadaşları ölümden sonraki bu ara dünyada absürt bir çalışma ortamı kurarlar. İnanç, ölüm, zaman ve çocukluk gibi varoluşsal temalar etrafında gezinen oyun, merkezine aldığı iş hayatının tekdüzeliği ve hayata dair satirik bir sorgulamaya dönüşür.

Oyun, bir romanın içinde miss-en-abym olarak romanın bölümlerinden biri olarak yerleştirilmiş ve oyunun da içinde bir karakter olan Baki tarafından kendi iş hayatının bir parodisi olarak Becketyen bir üslupla kaleme alınmıştır.

gundogumu

Gün Doğumu Gibi

Tür: Dram

Bölüm: İki Perde

Oyuncu: 5 Kadın - 8 Erkek

Oyun Konusu

Dmitry’nin, gün doğmadan Andrey’i vuracağına dair haber, olayların birbirini izlediği ve farklı mekanlarda geçen elli dört sahnenin göz açıp kapayıncaya dek yerini ötekine bıraktığı soluksuz bir drama dönüşür. Oyun, Rusya’da kardeş gibi yetiştirilmiş iki arkadaşın aynı kadına olan aşkları ve oyunda yer alan diğer karakterlerin ikili ilişkilerinin betimlendiği, insanın arzuları ve sevginin hallerine dair bir hikâyedir.

 

Gün Doğumu Gibi, "2023 Erhan Gökgücü Oyun Yazarlığı Yarışması"nda özel ödüle layık görülmüştür.

bottom of page